Jürgen Sartorius – wywiad dla Sadowsky Music Group
Jürgen, jesteś artystą estradowym, który często występuje solo. Grasz jednak też w zespole. Co sprawia Tobie większą przyjemność?
Z pewnością określenie „artysta estradowy” tutaj pasuje, jednak mimo że z prezentacji na youtubie wydawałoby się że częściej występuję solo to się jednak nie zgadza. Działam znacznie szerzej – imprezy na żywo z muzyką taneczną, trasy promocyjne dla marki KORG i różnorodne prace w studio nagraniowym, to moja codzienność.
Mój kalendarz najbardziej zapełniony jest muzyką live, mam zarezerwowanych ok. 100 terminów w roku. Z tego ok. 75% z zespołem (3 do 5 muzyków), 20% w duecie i tyko 5% solo. Do tego dochodzi praca promująca różne produkty (prezentacje, nagrania video, warsztaty muzyczne).
Każdy rodzaj działalności muzycznej sprawia mi wielką radość i satysfakcję, nie chciałbym nic wyróżniać. Mam ogromną przyjemność gdy widzę że moja muzyka sprawia ludziom radość. Jest mi zatem obojętne czy gram sam, w duecie czy w zespole…
Czy zawsze interesowałeś się tylko instrumentami klawiszowymi czy grasz też na innych instrumentach?
Jako dziecko uczyłem się grać na akordeonie, ten instrument był jednak dla mnie za ciężki (jeśli chodzi o wagę) – byłem wtedy bardzo mały i szybko straciłem zapał do tego instrumentu. Później tata kupił mi elektroniczne organy – to było coś! Nie można mnie było od nich oderwać, dlatego kształciłem się również w tym kierunku (na organach). Na klawiszach też trochę gram, ale nie jestem „prawdziwym” pianistą. Mam też 2 gitary basowe, na których gram hobbystycznie, poza tym gram też trochę na perkusji.
Doświadczenie z innymi instrumentami bardzo pomaga mi przy programowaniu plików. Zawsze dobrze jest wiedzieć, co można z danym instrumentem zrobić a co nie. (Uwaga: W najnowszym modelu marki KORG Pa4x Musikant ponad 60 stylów zaprogramowanym jest przeze mnie!)
Jakiej muzyki słuchasz prywatnie na co dzień? Masz jakiś ulubiony gatunek muzyczny?
Uwielbiam muzykę, z której można się czegoś nauczyć. Lubię jazz, fussion-Jazz, house, funk i muzykę pop… Niestety na parkiecie taka muzyka nie jest mile widziana. Jeśli grałbym moją ulubioną muzykę, parkiet szybko byłby pusty. 🙂
Moi ulubieńcy to: Level 42, Shakatak, Al Jarreau, Mezzoforte, Nils Landgren, Stevie Wonder, Lee Ritenour…
Znasz jakiegoś artystę z polskiej sceny muzycznej?
Piosenkarka LUISA z która współpracuję już od lat jest urodzoną Polką. Dzięki niej również w Niemczech rozpowszechniamy polską twórczość. Luisa śpiewa utwory polskich wykonawców, których niestety nie jestem w stanie nazwać z imienia i nazwiska, ale niektóre polskie melodie są mi już znane.
Od wielu lat jesteś prezenterem marki KORG w Niemczech. Co Twoim zdaniem wyróżnia tą markę spośród innych?
KORG to marka z tradycją i nie można sobie wyobrazić rynku muzycznego bez tej marki. Zbyt wiele razy przez wszystkie lata swojej działalności KORG postawił kamień milowy w branży muzycznej. W dzisiejszych czasach mówiąc o artyście estradowym grającym na keyboardzie, nie chodzi o to czy ktoś jest lepszy czy gorszy, liczy się przede wszystkim brzmienie.
Keyboardy Korga zawsze miały opinie, że mają lepsze brzmienie (np. w zespole) w porównaniu do innych marek. Korg Pa4x brzmi niewiarygodnie realistycznie szczególnie poprzez nowe bębny i bas, czyli sekcję rytmiczną, nadaje się też idealnie do profesjonalnych nagrań studyjnych.
Korg Pa4x posiada ogromną paletę wyrazistych brzmień! Uwielbiam tą przejrzystość i selektywne brzmienie tego instrumentu. Poza tym ten instrument posiada bardzo przyjazny system operacyjny, który nie potrzebuje pomocy komputera – Wszystkie niezbędne funkcje dostępne są w keyboardzie. Do pełnego programowania wystarczy zatem tylko instrument. Osobiście najchętniej pracuję bezpośrednio na instrumencie. W instrumentach konkurencyjnych marek nie jest to takie proste… 🙂 Zaletą jest też świetny design tego modelu – Korg Pa4x ma też bardzo dobrą obudowę a w dodatku wygląda świetnie i profesjonalnie!
Na jakim modelu grasz najchętniej prywatnie? Masz swój ulubiony keyboard, syntezator lub stage piano?
Przez moją długoletnią współpracę z KORG-iem jestem totalnym fanem tej właśnie marki. Obecnie moim ulubionym instrumentem jest Korg Pa4x. Mam jednak też syntezator M50 w białym kolorze(!) – unikatowy model, z którego jestem bardzo dumny. Uwielbiam też szaleć na scenie z moim Keytar RK-100.
Muzycy w Polsce kojarzą Twoją osobę przede wszystkim z prezentacji na youtubie. Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z prezentacjami on-line? Pamiętasz swoją pierwszą prezentację?
Przed prezentacjami, współpracowałem już z niemieckim dystrybutorem KORG&more w zakresie programowania plików – tak zaczęła się nasza współpraca. Kiedy w 2007 roku pojawił się na rynku Korg Pa2x, zostałem poproszony po raz pierwszy o zrobienie prezentacji, wtedy jeszcze na portalu KORG-TV na stronie www.korg.de (która to została całkowicie odnowiona). Później niektóre z tych prezentacji zostały przeniesione na kanał youtube.
Moja pierwsza prezentacja była bardzo zabawna. Wyglądało to tak, jakbym zdradzał słuchaczom najnowszą tajemnicę (Korg Pa2x był wtedy nowością na rynku)… Biegałem potajemnie dookoła, kamera mnie śledziła aż znalazłem skrzynię z Korgiem Pa2x. Prezentacja odbywała się w ogromnym magazynie niemieckiego dystrybutora a ja siedziałem na skrzyni… 🙂 Od tego momentu zaczęła się moja przygoda z prezentacjami i trwa do dziś.
Co uważasz za najważniejsze podczas takich prezentacji? Różni się czymś prezentacja on-line od prezentacji na żywo?
Do obu prezentacji trzeba się przede wszystkim dobrze przygotować: dobrać odpowiednie przykłady muzyczne, przedstawiające nowe brzmienie czy nowy styl, trzeba znać również wszystkie dodatki specjalne danego instrumentu oraz wszystkie informacje z nim związane, aby wszystko połączyć w interesującą całość. Przygotowania do ok. 60 minutowej prezentacji całkiem nowego produktu, trwają czasem nawet kilka dni.
Dużą różnicą pomiędzy tymi dwoma prezentacjami jest przede wszystkim brak publiczności podczas prezentacji on-line, nie ma bezpośredniej reakcji odbiorcy, nie ma braw, współpracy, kontaktu wzrokowego itd. Można wielokrotnie powtarzać taką prezentację tzn. jeśli źle się coś powiedziało, pomyliło tekst czy błędnie zaintonowało można zawsze wielokrotnie taką prezentację powtórzyć podczas nagrywania. W nagraniach video nie ma tez miejsca na spontaniczność, wszystko odbywa się wg ustalonego wcześniej scenariusza.
Występ na żywo to występ na żywo! Prezentacja jest bardziej spontaniczna, przyjmuje bardziej charakter koncertu. Uwielbiam gdy dookoła mnie jest mnóstwo osób oglądających i słuchających prezentację, z którymi mam bezpośredni kontakt. Gdy artysta jest sam na wielkiej scenie, być może wizualnie wygląda to dobrze, ja lubię jednak bezpośredni kontakt ze słuchaczami.
Sadowsky Music Group to jeden z największych producentów profesjonalnych aranżacji muzycznych w Europie . W tym roku firma poszerzyła swoją działalność wchodząc na rynek niemiecki z projektem Midi24.eu. Jako profesjonalista w tej branży możesz świetnie ocenić produkowane przez nas pliki. Co sądzisz na temat naszej produkcji?
Style wyprodukowane przez muzyków z Midi24 są solidnie zaprogramowane i nadają się do wszechstronnego użytkowania. Cieszy mnie przede wszystkim to, że pliki są dedykowane dla poszczególnych modeli instrumentów marki KORG i mam nadzieję, że oferta styli będzie się ciągle powiększała.
W grudniu przyjeżdżasz do Polski na Keyboard Festival. Wszyscy uczestnicy festiwalu będą mieli możliwość zobaczyć i wysłuchać Twoją prezentację na żywo. Czy będzie to Twoja pierwsza prezentacja w Polsce? Jak mógłbyś zachęcić czytelników do wzięcia udziału w tym niezwykłym muzycznym wydarzeniu?
Bardzo się cieszę z uczestnictwa w Keyboard Festival, tym bardziej że to będzie mój pierwszy występ w Polsce. Będzie to dla mnie sama przyjemność zainteresować Korgiem Pa4x polskich muzyków. Najprawdopodobniej prezentacja odbędzie się po angielsku, jednak dla lepszego zrozumienia zabieram ze sobą moja czarującą koleżankę i wokalistkę, polskiego pochodzenia, która w razie potrzeby przetłumaczy niezrozumiałe kwestie i na pewno zaśpiewa też w języku polskim! LUISA odniosła w Niemczech ogromny sukces jako piosenkarka, zarówno solo jak i w zespole. Więcej na jej temat można poczytać a stronie www.luisa-music.de
Oboje bardzo się cieszymy na przyjazd do Polski i udział w Keyboard Festival 2016. Mamy nadzieję że nasz występ spodoba się wszystkim uczestnikom festiwalu. Do zobaczenia 10. grudnia!
Rozmawiała: Agnieszka Wojtkowiak-Sadowska – Key account manager – Sadowsky Music Group