Korg PA4x

  1. Sklep

Firma Korg kazała wielbicielom swoich keyboardów sporo poczekać na swojego kolejnego flagowca. Wiele osób zastanawia się nad przesiadką z poprzednich modeli Korga, próbując sobie uzasadnić słuszność tego działania. To co prezentuje sobą nowy flagowy keyboard PA4x wydaje się być nad wyraz widoczne i oczywiście słyszalne, a odpowiedzi na wątpliwości po lekturze udzielicie sobie sami.

 

KORG_PA4x_main

Metaliczna, ciemna obudowa plus pomarańczowe i białe elementy to cechy zewnętrzne nowego Pa4x

 

Jak zwykle w przypadku flagowych modeli keyboardów Korga, na użytkowników PA4x czeka solidna a zarazem elegancka aluminiowa obudowa. Dzięki zmienionemu wykończeniu, instrument wydaje się być optycznie lżejszy niż w przypadku poprzedników, mimo kontrastujących z czarno-brązową obudową matowo-srebrnych boków. Całość jest bardzo spójna i nie budzi zastrzeżeń. Mechanizm klawiatury instrumentu nie różni się w wersjach 61 i 76 klawiszy i jak na flagowy keyboard Korga przystało działa naprawdę świetnie.Nie tylko optycznie instrument jest lżejszy – w odniesieniu do modeli PA3X nowy PA4X w wersji 61 klawiszy jest lżejszy o 600g, a w wersji 76 klawiszy aż o 1,6 kg. Panel użytkownika jest również zreorganizowany – nowością jest zastąpienie suwaków Master Volume oraz Balance pokrętłami o tych samych funkcjach. Pokładowa paleta pozostałych suwaków, pokręteł i przycisków ułatwiających szybki dostęp do istotnych funkcji wydaje się być początkowo nadmiernie jednolita, sytuacja jednak wyjaśnia się kiedy instrument jest już włączony i oznaczony diodami. Zaglądając w ustawienia można jeszcze znaleźć funkcję Panel Backlight która doświetla wszystkie diody pulpitu z regulowaną na 4 poziomach jasnością – jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy słabym oświetleniu zewnętrznym.

 

KORG_PA4x_knobs

Pokrętła które wyparły suwaki – Master Volume i Balance

 

 

Dokładnie na środku panelu sterowania osadzony jest 7 calowy, dotykowy wyświetlacz TFT. Został on na nowo zoptymalizowany zarówno pod kątem technicznym jak i graficznym, umożliwiając jeszcze szybszy dostęp do najważniejszych funkcji. Wyświetlacz jest w obu wersjach nowego PA4x podnoszony wyłącznie w sposób mechaniczny i zrezygnowano z rozwiązania z regulowaniem elektrycznym. Zrezygnowano również z umieszczania przy ekranie dodatkowych funkcyjnych przycisków, dzięki czemu powierzchnia ekranu przypomina popularne tablety. Reakcja na dotyk została istotnie poprawiona i obsługiwanie instrumentu z poziomu dotykowego ekranu jest teraz znacznie płynniejsze.

 

KORG_PA4x_display

Centralnie umieszczony, 7 calowy wyświetlacz, nieco poniżej przyciski obsługi dwóch Playerów z suwakiem X-fader pomiędzy nimi

 

Gdyby tak jeszcze z tabletów przeniesiono do instrumentów rozdzielczość matrycy ekranu to jeszcze bardziej byłoby to przyjemne dla oka – w tym jednak miejscu wiele nowoczesnych instrumentów ciągle jeszcze tkwi w innej epoce, na co przykładem w modelu PA4x jest wyjście na zewnętrzny monitor pod postacią coraz rzadziej stosowanego analogowego złącza typu RCA (chinch). Pozostałe złącza na tylnym panelu to podwójne wejścia i wyjścia audio,trzy złącza pedałów (w tym opcjonalnego dedykowanego pedału wielofunkcyjnego EC5), trzy złącza MIDI, dwa złącza USB, oraz system montażu opcjonalnego nagłośnienia PAAS. Moduł brzmieniowy w keyboardzie Korg PA4X jest oparty na opatentowanej przez firmę technologii EDS-X (Extended Definition Synthesis-eXpanded) odpowiadającej za jakość reprodukowanych próbek. Daje ona łącznie użytkownikowi ponad 1800 brzmień o doskonałych walorach które usatysfakcjonują najbardziej wymagających muzyków. Dodatkowo dzięki kolejnej technologii – DNC (Defined Nuance Control) uwypuklane są szczegóły w sferze artykulacyjnej unikalnej dla poszczególnych grup instrumentów, a  po lewej stronie keyboardu czekają trzy programowalne przyciski oraz  kontroler wstęgowy (ribbon) umieszczone wygodnie tuż nad joystickiem, stanowiąc razem pełną kontrolę nad charakterem i ekspresją brzmienia.

 

KORG_PA4x_backlight

Panel BackLight – po lewej na ustawieniu maksymalnym (strong), po prawej wyłączony.

 

Jeśli potrzeba innych próbek brzmień z pomocą przyjdzie wewnętrzny sampler o zwiększonej do 400 MB pojemności dający swobodę pracy z zewnętrznymi próbkami w formatach KORG, Wav, AIFF oraz SoundFont™. Na uwagę zasługują brzmienia zaimplementowane z najlepszego stage piana firmy Korg – modelu SV1. Wielowarstwowa próbka klasycznego fortepianu z wybrzmieniem pedału damper i przydźwiękiem płyty rezonansowej czy próbki pianin elektrycznych przydadzą się wykonawcom każdego gatunku muzycznego. Mnóstwo nowych brzmień gitar klasycznych, akustycznych i elektrycznych – w ‘elektrykach” między innymi legendarne Telecaster, Stratocaster czy Les Paul. Rewelacyjnie odzywają się również nowe próbki instrumentów smyczkowych oraz chórów i padów. Nie zawiodą się również ci, którzy czekali na nowe zestawy perkusyjne – jest ich teraz w instrumencie aż 90 i dają się łatwo edytować dzięki funkcji Drum Family Easy Editing. Praktycznie w każdej grupie brzmień czekają użytkownika zupełnie nowe brzmienia, jak również te doskonale grywalne a odświeżone, znane z poprzednich modeli.

 

 

KORG_PA4x_joy

Skrajnie po lewej: programowalne przyciski, wielofunkcyjny joystick oraz kontroler wstęgowy (ribbon)

 

 

Korg PA4X ma na pokładzie ponad 500 specjalnie przygotowanych akompaniamentów. Według producenta, każdy z nich został zrealizowany muzycznie przez instrumentalistów reprezentujących konkretne gatunki muzyczne. Analogicznie do opisywanej powyżej sytuacji z brzmieniami – w każdej grupie znajdziemy zupełnie nowe style, a te znane już poprzednio wzbogacają się dzięki nowym brzmieniom w module oraz możliwościom procesora efektów. Każdy styl  nadal oferuje 3 wstępy i zakończenia, 4 przejścia wariacji,  Fill In + Break, po jednym dla każdej wariacji. Dzięki  Auto Fill przejścia mogą być automatycznie przywoływane podczas przechodzenia pomiędzy wariacjami. PA4X posiada ponadto 1248 miejsc, aby zapisać nowe style i własne ustawienia. Miejsca te przydadzą się również ze względu na fantastyczne narzędzie Midi Song to Style Converter który automatycznie konwertuje utwory MIDI na style akompaniamentu i w wielu wypadkach wychodzi to całkiem nieźle. Dzięki kolejnym funkcjom zautomatyzujesz swoje działania z instrumentem – tryb gitarowy Guitar Mode 2, zadba aby partie gitarowe brzmiały tak realistycznie, jak nigdy dotąd zaś funkcja Chord Sequencer zarejestruje progresje akordów użytkownika w czasie rzeczywistym, dając możliwość ich natychmiastowego odtworzenia i wykorzystania do zagrania autorskiego utworu.

 

KORG_PA4x_bokk

Srebrne, matowe boki instrumentu Pa4x

 

Podwójny odtwarzacz w PA4X perfekcyjnie odczytuje pliki midi i audio, które łatwo ze sobą płynnie łączyć dzięki suwakowi X-crossfader. Player obsługuje oprócz podstawowych formatów muzycznych, format „+G” zarówno dla MP3. Ta funkcja pozwala na granie sekwencji w tle wraz z tekstem i grafiką dając możliwość ich jednoczesnego wyświetlania zarówno na ekranie TFT jak i na zewnętrznym monitorze. PA4X  wyświetlać może również teksty i akordy a także “w locie” dodawać markery do plików MIDI. Zarówno pliki MP3 jak i MIDI mogą być odtwarzane jednocześnie i oba formaty mogą być dowolnie transponowane, przyspieszane lub spowalniane. Nowe solidne narzędzie do usuwania partii wokalnych z plików audio  Vocal Remover Advanced działa  z niespotykaną dotąd dokładnością w sposób o wiele bardziej zaawansowany niż proste narzędzie do anulowania kanału centralnego, pozwalając zachować oryginalny obraz stereo utworu i usuwając z właściwego pasma wokal lepiej niż dotychczas. Korg PA4X daje użytkownikowi również możliwość zarejestrowania swojego występu w formie pliku audio dobrej jakości! Możesz odtwarzać utwory, grać na klawiaturze, śpiewać, a wszystko to zostanie nagrane w formacie MP3 i zapisane na pendrive przez USB lub na wewnętrznym dysku twardym (dysk standardowo tylko w wersji 76 klawiszowej, opcjonalnie w wersji 61).

 

KORG_PA4x_knobs

Pokrętła które wyparły suwaki – Master Volume i Balance

 

Długoletnia współpraca firmy Korg ze światowym liderem w produkcji harmonizerów wokalnych, TC-Helicon®, ma swój dalszy ciąg w modelu PA4X. Voice Processor®, uznawanym obecnie za jeden z najlepszych procesorów w zakresie przetwarzania harmonii wokalnych, zapewnia Twojemu głosowi najlepszą z możliwych jakość brzmienia! Dostępne są maksymalnie 4 realistyczne głosy harmonii kontrolowane ręcznie z klawiatury lub za pomocą kompletnych komunikatów MIDI. Dzięki nowej funkcji Adaptive Mic Setting podłączony do instrumentu mikrofon może być automatycznie dostrojony dla optymalnej współpracy z podkładem, choć zawsze możemy zadecydować o ręcznym wysterowaniu. Dostępne bloki efektów to Double, µMod, Reverb, Delay, Filter, HardTune, Pitch Correction plus Compressor, EQ, Gate.

Niektóre efekty współgrają z charakterem solowych instrumentów, podczas gdy inne dodają końcowego kolorytu dla całego zebranego sygnału. Dla tego ostatniego zastosowania Pa4X oferuje efekty od lidera w branży, firmy Waves Audio. Korg Pa4X zawiera potężny zestaw pluginów MaxxAudio™, który został nazwany „nowej generacji narzędziem do przetwarzania audio”. Pokładowe efekty w tym MaxxBass™, MaxxVolume™, MaxxEQ™, MaxxTreble™ i MaxxStereo ™, zapewniają niezrównaną wydajność, zapewniając, że dźwięk jest głośniejszy, czystszy, pełniejszy i bardziej klarowny.

SongBook to kolejna funkcja stworzona z myślą o tych, którzy PA4X używać będą do występów na żywo. SongBook to muzyczna baza danych, w pełni edytowalna przez użytkownika. Dzięki funkcji SongBook utwory mogą być wyszukiwane m.in. według stylu, autora, tytułu, tempa itd. Nowością w modelu Pa4x jest zapamiętywanie wcześniej nagranej na stylu akompaniamentu pętli z dowolnym pochodem harmonicznym.

 

Newsletter

KILKA SŁÓW O NAS

Bardzo lubimy instrumenty klawiszowe…

… i właśnie z tej pasji uruchomiliśmy zupełnie nowy portal keyboard4me.pl właśnie po to abyście współpracę z tymi instrumentami polubili także Wy. Chcemy udzielać wam jak najbardziej rzetelnych porad związanych ze sprzętem oraz jego obsługą. Nasza strona będzie ciągle zasilana nowymi materiałami video, audio oraz licznymi tekstami.

Warto zajrzeć