Yamaha PSR S670

  1. Sklep

Yamaha PSR S670 to całkiem świeży keyboard, który w czerwcu 2015 roku pojawił się jako pierwszy reprezentant, nadchodzącej nowej serii PSR S. Instrument zarówno gabarytowo jak i wagowo niewielki a do tego całkiem przyjemnie dla uszu grający, i jak się okazuje, również bardzo funkcjonalny i wszechstronny keyboard. Na dużą uwagę w tej klasie sprzętu zasługuje również obecność dwóch wyjść liniowych na parze złącz typu duży jack dzięki czemu na każdym scenicznym nagłośnieniu instrument będzie zawsze brzmiał wiernie.

 

YAMAHA PSR S670
 

PSR S670 na tzw. „oko” jest wizualnie znacznie bardziej świeży od innych tego typu sprzętów w tej klasie keyboardów. W dużej mierze uzyskano to dzięki połyskliwej, grafitowo-szarej obudowie, z ergonomicznie rozłożonymi przyciskami funkcyjnymi całego panelu sterowania. Umieszczony na środku monochromatyczny, czterocalowy wyświetlacz jest bardzo czytelny dla oczu, a jego układ przywodzi na myśl wyższe modele serii PSR S. Wszystkie pokrętła, w tym także kółka Pitch i Modulation, są wykonane z dobrej jakości czarnego plastiku. Designerskiej nowoczesności nadają instrumentowi otwory bassreflex umieszczone po bokach obudowy, poprawiające znacznie odbiór niskich częstotliwości generowanych przez niezwykle wydajne głośniki. Na tyle instrumentu znajdziemy złącza: USB do podłączenia zewnętrznej pamięci, USB do połączenia z komputerem, stereofoniczne wejście aux in do podłączenia zewnętrznego urządzenia odtwarzającego, wyjście słuchawkowe, dwa gniazda jack na pedały oraz parę wspomnianych już na początku wyjść liniowych.

 

 

Yamaha PSR S670 posiada 416 brzmień fabrycznych (określanych jako preset) z których wyodrębnić można takie grupy jak: Mega Voice(11), Sweet!(19), Cool!(28) i Live!(19) oraz aż 34 zestawy perkusyjne/efekty SFX – to więcej niż w PSR S750 czy nawet PSR S950. Każde z brzmień jest gotowe na ingerencję użytkownika np. poprzez modyfikację bogatym procesorem efektów. Brzmienia można łączyć ze sobą jako brzmienie podstawowe oraz nałożone na nie drugie brzmienie Right1 i Right2, oraz osobne brzmienie dla lewej ręki (Left) z możliwością podtrzymania (Hold). Możliwe jest skorzystanie z wszystkich trzech brzmień równocześnie a wybrzmiewać będą bez problemu dzięki 128. głosowej polifonii. Wszelkie zmiany i ustawienia można dla swoich potrzeb zapisać w pamięci registracyjnej o której przeczytacie parę zdań dalej.

 

PSR S670 - tylni panel ze złączami

Z tyłu wszystko to co konieczne


 

YAMAHA PSR S670 to również bezsprzecznie świetnie wyposażona baza dobrze zaaranżowanych akompaniamentów które nie nużą grającego pomimo, że część z nich to przearanżowane na realia modułu nowego keyboardu style z poprzednich modeli. Wszystkie style oparte są na 4 wariacjach z 4 przejściami łączącymi Fill-in, 3 wstępach i 3 zakończeniach oraz jednym break`u. Skrajnie po lewej stronie panelu znajdziemy również dedykowany przycisk ACMP powodujący włączenie podziału klawiatury pomiędzy strefę kontroli harmonii w ręce lewej oraz strefę melodyczną w ręce prawej. Łącznie akompaniamentów mamy na pokładzie 230. Warto wspomnieć, że istnieje na rynku zasób gotowych do zakupu dodatkowych styli z których polecamy te z midi24.pl

 

 

PSR S670 umożliwia odtwarzanie, nagrywanie oraz edycję utworów MIDI na 16 ścieżkach wewnętrznego sekwensera. Instrument odtwarza utwory MIDI w standardach brzmieniowych: GM, GM2, XG oraz GS. Klawisze obsługi odtwarzacza są niezależne od klawiszy obsługi stylu akompaniamentu, dzięki czemu możemy szybko przejść z odtwarzanego utworu do gry ze stylem. Aby mogło dojść do pełnego wykorzystania możliwości keyboardu w dziedzinie plików SMF należy wykorzystać potencjał brzmień preset instrumentu, które cechują się znacznie lepszą jakością w stosunku do brzmień standardowych. Ta sama sprawa dotyczy również wykorzystania bogatego procesora efektów w utworach. Aby to zrobić musimy jednak włożyć pewną pracę i skorzystać z możliwości edycji oraz nagrywania. Dzięki edycji mamy możliwość zmiany brzmień na ścieżkach, ich głośności, korekcji czy natężenia efektu jak również szczegółowych zmian pojedynczych zdarzeń w utworze. W zależności od stopnia zaawansowania muzycznego nagrywać możemy utwory z użyciem gotowych styli akompaniamentu jak i każdą pojedynczą ścieżkę instrumentalną. Na rynku dostępne są również w sprzedaży utwory MIDI zrobione z wykorzystaniem własności brzmieniowych i możliwości procesora efektów PSR S670 dla wszystkich którzy nie mają czasu bądź chęci na zabawę z edycją.

 

s670_lewa

Po lewej stronie PSR S670 dominuje obsługa parametrów akompaniamentów


 

PSR S670 z wykorzystaniem zewnętrznej pamięci USB może odtwarzać i nagrywać utwory w formacie WAV (jakość audio CD czyli 44,1 kHz, 16 bit). Panel odtwarzanie plików audio wyświetla się na ekranie po naciśnięciu klawisza USB Audio Player, a obsługa jest możliwa dzięki numerycznym przycisków usytuowanych pod ekranem. W formie audio można nagrać bezpośrednio na pendrive z dobrą jakością wszystko co tylko „gra” instrument – od granego na żywo utworu z wykorzystaniem akompaniamentu, po wcześniej obrobiony w sekwenserze plik midi. Maksymalny czas jednego utworu to 80 minut ,jeśli tylko pojemność pamięci USB na to pozwala.

Moduł brzmieniowy PSR S670 to w dużej mierze wydajna praca procesora efektów DSP z zaprogramowanymi algorytmami: 44 efekty bloku Reverb, 71 efektów bloku Chorus oraz 283 DSP (DSP1, DSP2, DSP3 i DSP4). Poza blokiem Chorus każdy z wymienionych bloków dzieli się na podkategorie w których wyszukujemy konkretny efekt który dodatkowo można dalej regulować jak i przyporządkowywać do wybranej przez nas części (np. wybranej ścieżki sekwensera, wybranego brzmienia itd.). Całości dopełniają Master EQ (całościowy korektor wyjściowy) oraz Master Compressor (całościowy kompresor sygnałowy uwydatniającymi pozytywne cechy brzmieniowe keyboardu PSR S670). Każdy z bloków posiada możliwość zapisania ustawień użytkownika jako osobne komórki. Ilość kombinacji wynikłych ze złożoności pracy procesora efektów jest imponującą szeroka.

 

IMG_0402

Ekran w PSR S670 współpracuje z przyciskami funkcyjnymi tuż pod nim.


 

O ile zawsze w nowym keyboardzie można spodziewać się kolejnych rozszerzeń istniejących już rozwiązań, o tyle miłą niespodzianką dla muzyka jest implementowanie funkcji w danej klasie zupełnie dotąd niespotykanych. Jedną z nich jest arpeggiator czyli narzędzie generujące gotowe przebiegi na podstawie zarówno pojedynczych dźwięków jak i całych akordów granych na klawiaturze. Większość z nich to nagrane gotowe zagrywki instrumentalne z wykorzystaniem charakterystycznych cech artykulacyjnych danej grupy instrumentów (np. efektu „bicia” strun gitarowych). Co ciekawe – możliwości arpeggiatora można również użyć celem nagrań własnych kompozycji w sekwenserze. Pokrewnym do arpeggiatora narzędziem jest Multi Pad. Tutaj z kolei wyzwalane są gotowe sekwencje poprzez przyciśnięcie jednego z czterech przycisków na panelu i mogą być zarówno zapętlone jak i odtwarzane tylko raz. Część multipadów ma nagrany gotowy materiał rytmiczny, część rytmiczny lecz dodatkowo w oparciu o harmonię a część to po prostu efekty dźwiękowe. Dzięki rozwiązaniu rytmiczno-harmonicznemu można również grać sterując harmonią tak samo jak w przypadku akompaniamentu. Z sekcji Multi Pad oraz Arpeggio moża korzystać także równocześnie.

 

Kolejne novum to dwa pokrętła Live Control. Dzięki kręceniu nimi można kontrolować całe mnóstwo funkcji instrumentu np. przyporządkowując do pokręteł parametry Cutoff i Resonance i modyfikować nimi brzmienie w czasie rzeczywistym, lub też sterować głośnością zewnętrznego odtwarzacza podłączonego przez złącze aux in, albo zaprogramować pokrętło aby stało się crossfaderem pozwalającym płynnie przechodzić głośnością pomiędzy odtwarzanym utworem MIDI a utworem audio. Można także pokrętłem kontrolować tempo czy skorzystać z palety DJ`skich efektów do miksowania styli akompaniamentu. Istnieje szybki dostęp do 8 par ustawień funkcji pokręteł, ale łatwiej zapisywać je dzięki pamięci registracyjnej.

 

s670_przyciski

Na środku nad klawiaturą łatwy dostęp do pamięci Registration


 

Pamięć registracyjna (Registration Memory) to naprawdę istotna funkcja, której używanie znacznie ułatwia pracę z instrumentem dzięki szybkiemu zapisywaniu wybranych ustawień użytkownika. Zapisać można zestaw ustawień przykładowo: styl + brzmienie na prawą i lewą rękę, ale również: utwór midi z transpozycją o pół tonu w dół + brzmienie na prawą rękę bez transpozycji z dodanym efektem + brzmienie na lewą rękę z uwzględnieniem jej przesunięcia o dwie oktawy w dół + filtry na pokrętłach. Przyporządkować w ten sposób można jeszcze bardzo wiele zestawień parametrów które zawsze potem możemy przywrócić i wykorzystać po przyciśnięcia jednego przycisku. Wszystko działa w następujący sposób: istnieje 1 bieżący bank zawierający 8 komórek przyporządkowanych podświetlanym przyciskom umieszczonym na środku instrumentu tuż nad klawiaturą. Każdy bank i każda zapisana w nim komórka może mieć nadaną swoją indywidualną nazwę. Każdy bank można zapisać a potem szybko załadować na nowo do użycia. Zapisywanie jest niezwykle łatwe i naprawdę warto z tej funkcji korzystać.

 

Nie dla wszystkich ten sam instrument może spełniać te same funkcje, pewne jest natomiast, że „ludzie czynu” będą mogli PSR S670 zaprząc do konkretnej pracy. Wspomogą ich w tym narzędzia o Style Creator, Song Creator oraz MultiPad Creator które pozwalają wykreować swoje własne style akompaniamentu, utwory MIDI, bądź multipady, tak na podstawie gotowych schematów, jak i zupełnie od zera. Potencjał instrumentu można również poszerzać poprzez produkowane przez firmę Yamaha pakiety nazywane Expansion Packs które zawierają dodatkowe brzmienia, akompaniamenty i multipady. Mimo, że są one płatne to na pociechę dla użytkowników, firma Yamaha udostępnia na każdym kartonie unikalną naklejkę z kodem który po zalogowaniu się na dedykowanej stronie pozwala pobrać jeden wybrany pakiet gratis – warto skorzystać jeśli potrzebna jest inna niż fabryczna zawartość instrumentu.

 

Yamaha PSR S670 to naprawdę dobry a zarazem niedrogi keyboard o szerokim spektrum zastosowań. Jest odpowiedni do grania imprez okolicznościowych ale również idealny do nagrywania. Będzie z pewnością także spełnieniem marzeń dla adeptów gry na keyboardzie którzy dotąd musieli wydać na instrument o takim brzmieniu i możliwościach znacznie większe kwoty.

 

IMG_0412

Pokrętła Live Control mogą w PSR S670 pełnić różne funkcje

Newsletter

KILKA SŁÓW O NAS

Bardzo lubimy instrumenty klawiszowe…

… i właśnie z tej pasji uruchomiliśmy zupełnie nowy portal keyboard4me.pl właśnie po to abyście współpracę z tymi instrumentami polubili także Wy. Chcemy udzielać wam jak najbardziej rzetelnych porad związanych ze sprzętem oraz jego obsługą. Nasza strona będzie ciągle zasilana nowymi materiałami video, audio oraz licznymi tekstami.

Warto zajrzeć