Yamaha ARIUS YDP 143/163

  1. Sklep

W roku 2016 firma Yamaha zaprezentowała kolejną generację stacjonarnych pianin cyfrowych serii Arius. Czerpiące swą istotę z całej linii nienagannych poprzedników instrumenty te, dysponują nowymi opcjami zarówno w sferze funkcjonalnej, jak i wizualnej. Zewnętrzne wykończenie nawiązuje do prostych rysów stacjonarnych instrumentów klasycznych, a jako podstawowe przeznaczenie instrumenty te mają na celu sferę edukacyjnych instrumentów do ćwiczeń lub do gry amatorskiej. Wszelkie ulepszenia, wraz z każdą generacją pianin cyfrowych Yamaha, muszą brać pod uwagę progi finansowe, jakie klienci są w stanie zapłacić za instrument, który według ich własnej możliwości oceny, najlepiej oddaje charakter pracy instrumentu tradycyjnego dając przy tym wszelkie korzyści związane ze zdobyczami świata elektroniki.

 

YPD143 lineup

Yamaha Arius YDP-143 w trzech kolorach: czarnym (B), białym (WH) i brązowym(R).

 

Yamaha Arius YDP-143 to najtańszy model z serii który posiada wiele pożytecznych cech znanych jest z jego poprzednika – modelu Arius YDP-142. Głównie mowa tu o sercu instrumentu, jakim jest  moduł brzmieniowy oparty na technologii Pure CF – wiernie odwzorowujący brzmienie flagowego fortepianu akustycznego Yamaha CFIIIS z bezstopniową  gradacją próbkowania dynamiki. Bez zmian pozostały również  systemy: Damper Resonance , który przenosi na cyfrowe brzmienie sposób zachowania się strun w instrumencie akustycznym podczas przyciskania pedału sustain (dodatkowo z rozpoznaniem dociśnięcia pedału do połowy) oraz IAC (Inteligent Acoustic Control) odpowiedzialny  za zautomatyzowane dopasowanie poziomu dynamiki i korekcji EQ, w zależności od głośności oraz walorów  pomieszczenia w którym aktualnie znajduje się instrument. Wbudowany stereofoniczny system nagłośnienia o mocy 2 x 6W został dodatkowo zoptymalizowany przez funkcję Acoustic Optimizer. Ogólna liczba brzmień  nadal wynosi 10. Niezmieniony pozostał mechanizm pełnoważonej klawiatury GHS ( dzięki któremu skądinąd instrumet ten ciągle pozostaje na rynku liderem w stosunku jakość-cena) oraz pokładowe gniazda USB (tylko dla łączności z komputerem) czy audio (tu nadal mamy do dyspozycji dwa równoległe wyjścia słuchawkowe). Z pomocnych funkcji w instrumencie docenić można programowalny metronom oraz możliwość wewnętrznej rejestracji swoich wykonań po postaciąInstrument posiada również trzy pedały odpowiadające funkcjom klasycznego pianina. Stawiając zatem kluczowe pytanie: co nowego jest w YDP -143? Zmieniła się  maksymalna polifonia która wynosi teraz 192 głosy co daje możliwość współbrzmienia większej ilości dźwięków. Drugą nowością jest poszerzenie gamy kolorystycznej wykończenia zewnętrznego – teraz do kolorów palisander i czarny dołączył jeszcze kolor biały który z pewnością będzie częstym wyborem zwłaszcza dla użytkowników płci żeńskiej. Nawet jeśli liczba zmian jest niewielka, to należy jednak zauważyć, że cena w stosunku do średniej ceny poprzednika nie wzrosła.

 

YPD163 trzy kolory

Yamaha Arius YDP-163 powyżej w trzech kolorach: czarnym (B), białym (WH) i brązowym(R). Poniżej nowy kolor –  jesion amerykański (WA).

YPD163 WA wide 996 + logo

Dotykając klawiatury wyższego modelu z serii, czyli Yamaha Arius YDP-163 można dostrzec radykalną zmianę w stosunku do bezpośrednich poprzedników jaką jest zastosowanie mechanizmu klawiatury  pełnoważonej GH3, która dzięki systemowi trzech czujników przenosi jeszcze lepiej niuanse dynamiki wyrażanej palcami na klawiaturze a która dotąd sprawnie funkcjonowała w pianinach cyfrowych wyższej klasy z serii Yamaha – Clavinova. Dodatkowo, zastosowanie wydajniejszej jednostki nagłośnieniowej o mocy 2 x 20W wpłynęło znacznie  na dynamikę brzmienia, zwłaszcza w stosunku do niższego modelu YDP-143. Wszelkie chwilę wcześniej opisywane systemy: Pure CF, Damper Resonance , IAC , Acoustic Optimizer funkcjonują również w modelu YDP-163. Kwestia wykończenia kolorystycznego poza brązem, czernią i bielą jest teraz także możliwa w kolorze jesion amerykański.

Yamaha Arius YDP-143 i YDP-163 zdecydowanie “nie odkrywają ameryki” w swojej kategorii –  to po prostu konkretnie wykonane i relatywnie tanie pianina cyfrowe godne polecenia dla uczniów i amatorów.  Na miano największej rewolucji zasługuje zmiana mechanizmu klawiatury na GH3 w modelu YDP-163, zastępując mechanizm GHS który funkcjonował w poprzedniku czyli modelu YDP-162. Biorąc pod uwagę to, że Yamaha produkuje swoje pianina cyfrowe od przeszło 30 lat, a i nabywców tych instrumentów nie brakuje los najnowszych modeli serii Arius jest pozytywnie przesądzony na długie lata szczęśliwego użytkowania. Obsługa tych instrumentów pomimo braku wyświetlacza nie stanowi większego problemu dzięki przyciskom funkcyjnym umiejscowionych w sąsiedztwie klawiatury, po lewej stronie grającego. Pomimo swego stacjonarnego charakteru, pianina cyfrowe Yamaha Arius dają się w razie potrzeby również łatwo przenosić, dzięki niskiej, oscylującej w granicach 40 kg całkowitej wagi.

Newsletter

KILKA SŁÓW O NAS

Bardzo lubimy instrumenty klawiszowe…

… i właśnie z tej pasji uruchomiliśmy zupełnie nowy portal keyboard4me.pl właśnie po to abyście współpracę z tymi instrumentami polubili także Wy. Chcemy udzielać wam jak najbardziej rzetelnych porad związanych ze sprzętem oraz jego obsługą. Nasza strona będzie ciągle zasilana nowymi materiałami video, audio oraz licznymi tekstami.

Warto zajrzeć