Yamaha YDP 142/162 (arch.)

  1. Sklep

YPD162R thin2

 

Sprawdzone modele pianin cyfrowych Yamaha z serii Arius, YDP-142 oraz YDP-162, są przykładem na to jak powinno wyglądać wzorcowe stacjonarne pianino cyfrowe z równoczesnym utrzymaniem przyzwoitej ceny. Seria Arius z założenia miała być tanią i dostępną klasą pianin cyfrowych z wyraźnym naciskiem na cele edukacyjne.  Nowe modele zastępują świetnie się sprzedające YDP-141 i YDP-161, te z kolei również miały świetnych poprzedników. Firma Yamaha mając na karku ponad 30 lat doświadczeń w budowie pianin cyfrowych musiała skoncentrować się na tym, aby lepsze nie było wrogiem dobrego.

 

 

ydp142_ page

Yamaha YDP 142

Model YDP-142 zyskał w stosunku co do swojego bezpośrednika poprzednika zupełnie nowe właściwości brzmieniowe. Dzięki modułowi brzmieniowemu opartemu na systemie Pure CF czyli próbkach flagowego fortepianu akustycznego CFIII z bezstopniową  (a nie jak dotąd trzystopniową) gradacją próbkowania dynamiki. Całości dopełniają systemy: Damper Resonance (specjalne próbkowanie zachowania się strun w instrumencie akustycznym podczas przyciskania pedału sustain z rozpoznawaniem połowy jego przyciśnięcia) oraz IAC (Inteligent Acoustic Control czyli automatyczne dopasowywanie poziomu dynamiki głośności w zależności od wielkości pomieszczenia). Oczywiście system ten jest już znany z modeli serii CLP i CVP ale dla YDP tozupełna innowacja. Odczucia brzmieniowe polepszy z pewnością możliwość posłuchania piana na dobrych słuchawkach, chociaż wbudowany system nagłośnienia został dodatkowo zoptymalizowany przez kolejny system – Acoustic Optimizer, lecz pomimo dobrej wydajności nie jest oczywiście w stanie idealnie reprodukować dźwięku fortepianu a typowych wyjść liniowych (LINE OUT) na zewnętrzne nagłośnienie tutaj nie mamy. Plusem odnowionego modułu jest również zwiększenie polifonii z 64 do 128 głosów, a również zwiększona z 6 do 10 ilość brzmień instrumentalnych (aż trzy konkretne brzmienia klasycznego fortepianu!).

Kolejny zysk dla użytkownika to wyposażenie YDP-142 w złącze USB (kosztem standardowych złącz MIDI) – teraz łatwo będzie skomunikować instrument z komputerem, dzięki czemu możemy rozszerzyć możliwości związane z jego użytkowaniem jako np. klawiaturą sterującą do software`owych brzmień VST. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości: NIE mamy tutaj wejścia na pendrive, ani możliwości nagrywania poprzez USB materiału jako audio (MP3,WAV), ale… może już w następnej serii?

 

ydp162_ page

Yamaha YDP 162

Całkiem sporo rzeczy w YDP-142 nie uległo zmianie – do nich należą chociażby mechanizm klawiatury GHS oraz gabaryty obudowy i sama obudowa. W modelu YDP-162 obudowa została o kilka centymetrów “podniesiona” do góry co nadaje instrumentowi bardziej klasycznego wyglądu. W nieznaczny sposób zmieniono panel sterowania – pokrętło głośności przeniesiono na prawą stronę, ale same funkcje przycisków po lewej stronie są kontynuacją tego co znamy już ze starszych Arius`ów.

Jeszcze głębszym przemianom uległ w stosunku do YDP-161 uległ model YDP-162. Klawiatura to zdecydowanie najlepsza wiadomość dla potencjalnego klienta – świetny i sprawdzony mechanizm Graded Hammer wzbogacony o pokrycie klawiszy syntetyczną kością słoniową. Oczywiście zgodnie z tym co napisano powyżej o modelu YDP-142 przenosi się również na YDP-162, wszelkie systemy związane z brzmieniem funkcjonujące w tym modelu istnieją również, w dodatku oparte na jeszcze lepszej jednostce nagłośnieniowej 2 x 20W. To naprawdę godna propozycja która mieści się mniej więcej w magicznej kwocie 1000 Euro.

Modele YDP-142 i YDP-162 to solidne i tanie pianina cyfrowe godne polecenia. Chociaż zupełnie nowe to bazujące na sprawdzonych technologiach. Nabywcy tych modeli na pewno się nie zawiodą!

Newsletter

KILKA SŁÓW O NAS

Bardzo lubimy instrumenty klawiszowe…

… i właśnie z tej pasji uruchomiliśmy zupełnie nowy portal keyboard4me.pl właśnie po to abyście współpracę z tymi instrumentami polubili także Wy. Chcemy udzielać wam jak najbardziej rzetelnych porad związanych ze sprzętem oraz jego obsługą. Nasza strona będzie ciągle zasilana nowymi materiałami video, audio oraz licznymi tekstami.

Warto zajrzeć